®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum
®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum
®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum

Subiecte similare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola


Photobucket

Photobucket

Photobucket
Contact Admin
Diana
Photobucket

Distribuiţi | 
 

 Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 1:31 am

Avand in vedere ca in ultima perioada auzim tot mai des cat sunt de nesanatoase unele E-uri ( aditivi alimentari ) ma gandeam sa discutam putin pe tema asta . Voi ce parerea aveti ? Atunci cand cumparati un produs cititi eticheta si tineti cont de E-urile trecute acolo ?
Sus In jos
iepurasha
Femeia chic
Femeia chic
iepurasha

feminin Puncte : 315
Reputatie : 2
Data nasterii : 20/09/1989
Data de inscriere : 12/08/2010
Varsta : 34
Localizare : Dealu Clujului

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 2:27 am

nu citesc etichetele pentru ca toate produsele au aditivi,coloranti,E-uri etc. nu are rost deci....nu cred ca exista produs 100% natural,eventual legumele si fructele din piata :|
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 2:41 am

Intr-adevar 100 % natural e greu sa gasesti . Eu incerc pe cat posibil sa elimin din alimentatie o parte din aditivi , incerc sa evit macar ceea ce pot chiar daca e o infima parte . Incerc sa imi fac datoria fata de organism , sa-l protejez cat de cat :)
Sus In jos
iepurasha
Femeia chic
Femeia chic
iepurasha

feminin Puncte : 315
Reputatie : 2
Data nasterii : 20/09/1989
Data de inscriere : 12/08/2010
Varsta : 34
Localizare : Dealu Clujului

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 2:53 am

mais,stai in oras sau in afara lui?
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 2:57 am

In oras insa voi renunta in favoarea unui sat :)
Sus In jos
iepurasha
Femeia chic
Femeia chic
iepurasha

feminin Puncte : 315
Reputatie : 2
Data nasterii : 20/09/1989
Data de inscriere : 12/08/2010
Varsta : 34
Localizare : Dealu Clujului

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 2:59 am

ma gandeam ca stai undeva la sat...si ai gradina proprie :D
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 3:04 am

Am si gradina proprie :) Ceea ce nu pot cultiva in gradina , cumpar din satele invecinate , am batranele mele preferate , astfel le dau si lor o mana de ajutor , cumparandu-le produsele .
Sus In jos
iepurasha
Femeia chic
Femeia chic
iepurasha

feminin Puncte : 315
Reputatie : 2
Data nasterii : 20/09/1989
Data de inscriere : 12/08/2010
Varsta : 34
Localizare : Dealu Clujului

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 3:43 am

:D si cum de te gandesti sa dai orasul pe sat?
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 4:23 pm

Din cauza haosului urban , nu-l mai suport .
Sus In jos
bebelusha18
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
bebelusha18

feminin Puncte : 195
Reputatie : 0
Data nasterii : 18/11/1982
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 41
Localizare : iasi , romania
Stare de spirit : fericita

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 4:56 am

din pacate nu prea ma uit
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin

feminin Puncte : 2065
Reputatie : 2
Data nasterii : 04/06/1989
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 34
Localizare : Hunedoara

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 5:17 am

nici eu nu ma prea uit la e-uri. dar stiati ca nu toate e-urile sunt rele? sunt unele e-uri care sunt recomandate.
Sus In jos
https://femeia-moderna.forumgratuit.ro
bebelusha18
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
bebelusha18

feminin Puncte : 195
Reputatie : 0
Data nasterii : 18/11/1982
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 41
Localizare : iasi , romania
Stare de spirit : fericita

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 5:20 am

da..stiu ca aveam o lista pe undeva cu e-urile
unele sunt bune...daca o mai gasesc o sa o postez
Sus In jos
lorellay
Membru nou
Membru nou
lorellay

Puncte : 70
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/08/2010

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 7:59 pm

nu tin cont deloc...deocamdata nu am avut probleme....
Sus In jos
mari
Femeia chic
Femeia chic
mari

feminin Puncte : 591
Reputatie : 0
Data nasterii : 04/10/1981
Data de inscriere : 23/08/2010
Varsta : 42
Localizare : pitesti
Stare de spirit : fericita si implinita

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 8:28 pm

am lucrat in alimentatie si stiu ce si cum sunt e-urile,cel putin cele care le foloseam pentru inghetata
nu ma uit dupa e-uri doar ca nu cumpar mezelurile de proasta calitate,am un cumnat care se pricepe la asa ceva si ne recomanda el firma si produsul mai bun, mai ales pentru copii.
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 3:17 am

Din pacate chiar si cele mai bune produse de pe piata au E-uri , multe din ele fiind rele . Ne ramane doar sa achizitionam produse organice sau sa culegem noi fructele din pom , gaina din ograda , oul din cuibar si-asa mai departe . Cred ca acceptam prea usor produsele cu e-uri , din ignoranta . Daca nu le-am accepta , am forta producatorul sa ne ofere un produs de calitate .
Am gasit aici un articol foarte interesant pe aceasta tema . http://www.desprecopii.com/info.asp?id=358
Sus In jos
Arthemise77
Femeia chic
Femeia chic
Arthemise77

feminin Puncte : 638
Reputatie : 0
Data nasterii : 11/06/1977
Data de inscriere : 17/08/2010
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 8:09 am

Toate produsele de pe piata au E-uri. Problema e alta: degeaba ne uitam pe etichete, ca uneori nu apar toate E-urile rele acolo!!!
Sus In jos
anuta22
Femeia chic
Femeia chic
anuta22

feminin Puncte : 757
Reputatie : 0
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 26/08/2010
Varsta : 36
Localizare : onesti/bacau

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 9:30 pm

asa este Arthemise,ai foarte mare dreptate,de obicei ma uit la ce contine,dar de foarte multe ori ,ma intereseaza doar data de expirare
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 3:22 am

Mda , din pacate nu avem aparatura in Romania pentru a depista toate tipurile de E-uri asa ca se profita din plin de asta nervos
Sus In jos
anuta22
Femeia chic
Femeia chic
anuta22

feminin Puncte : 757
Reputatie : 0
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 26/08/2010
Varsta : 36
Localizare : onesti/bacau

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 4:35 am

doar traim in romania nu.........si mai ales ca e si criza nu avem noi fata de aparate speciale
Sus In jos
Arthemise77
Femeia chic
Femeia chic
Arthemise77

feminin Puncte : 638
Reputatie : 0
Data nasterii : 11/06/1977
Data de inscriere : 17/08/2010
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 7:41 am

Interesul este ca marfa sa fie vanduta, nu sa vina clientul sa selecteze! Ce sa mai scrie ei toate detaliile despre ceea ce contine realmente produsul x? Aiurea!

Si, referitor la data expirarii unui produs, ei bine, si la asta stam prost: am gasit produse care nu aveau data de expirare trecuta pe ambalaj, sau era stearsa, sau produsul expira fie in ziua cumpararii fie expirase deja de 3-14 zile, dar se gasea tot in raft si inca ... la vedere!!!

E grav as zice eu. Ce te faci cu cei grabiti sau cu batranii care nu se pricep la toate detaliile acestea sau nu vad sa citeasca dat fiind ca data este trecuta asa de mic pe ambalaj? Ce sa mai zic ... vorbim degeaba. Ne ferim de ceea ce putem. Oricum, dupa 89, au inceput mumificarea cu aceste E-uri introduse in val tip tzunami pe piata noastra.

Fetelor, cel mai bine este sa fim atente ca termenul de valabilitate sa fie totusi cat mai mic la produsele de baza (lapte, iaurt, etc.), la fel ca si la cremele de fata de pilda. Cu cat termenul de valabilitate este mai mare, cu atat produsele contin mai multi conservanti, etc.
Sus In jos
anuta22
Femeia chic
Femeia chic
anuta22

feminin Puncte : 757
Reputatie : 0
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 26/08/2010
Varsta : 36
Localizare : onesti/bacau

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 2:56 pm

asa este Anca,si sunt sigura ca nu mai exista un produs care sa fie natural,si legumele si fructele au euri.garantat,klegumele sunt stropite si puse chimicale iar fructe la fel sunt stropite si injectate cu tot felul de .........
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 11:41 pm

Arthemise77 a scris:

Fetelor, cel mai bine este sa fim atente ca termenul de valabilitate sa fie totusi cat mai mic la produsele de baza (lapte, iaurt, etc.), la fel ca si la cremele de fata de pilda. Cu cat termenul de valabilitate este mai mare, cu atat produsele contin mai multi conservanti, etc.

Da , ar fi bine macar de aspectul acesta sa se tina cont .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin

feminin Puncte : 2065
Reputatie : 2
Data nasterii : 04/06/1989
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 34
Localizare : Hunedoara

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 11:50 pm

acestia sunt cateva e-uri care sunt bune:
- E160, E 162, E 300, E100
- E 160d sau licopenul
- E 163
- E 300 = vitamina C, E 306 = vitamina E
- Vitamina B2, riboflavina sau E 101

sunt mai multe care sunt bune dar doar pe astea mi le aduc aminte. daca imi mai amintesc ceva va dau de stire wink
Sus In jos
https://femeia-moderna.forumgratuit.ro
mioara
Femeia chic
Femeia chic
mioara

feminin Puncte : 1002
Reputatie : 0
Data nasterii : 01/12/1982
Data de inscriere : 31/08/2010
Varsta : 41
Localizare : zimnicea

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Sept 01, 2010 1:09 am

eu ma uit la data de valabilitate a produsului, dar la E- uri nu prea
Sus In jos
mais
Femeia indrazneata
Femeia indrazneata
mais

feminin Puncte : 401
Reputatie : 1
Data nasterii : 21/07/1979
Data de inscriere : 09/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Temesvar

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitimeMier Sept 01, 2010 2:35 am

Niciodata nu-i prea tarziu , poti incepe sa te uiti .
Sus In jos
Continut sponsorizat




Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? Empty
MesajSubiect: Re: Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?   Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ? I_icon_minitime

Sus In jos
 

Tineti cont de E-uri atunci cand cumparati un produs ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum :: Despre noi si interesele noastre :: Sanatate & sport-
Mergi direct la:  
MyFreeCopyright.com Registered & ProtectedTop88 - Director webcreează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente