®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum
®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum
®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum

Subiecte similare
    Conectare
    Utilizator:
    Parola:
    Conectare automată: 
    :: Mi-am uitat parola


    Photobucket

    Photobucket

    Photobucket
    Contact Admin
    Diana
    Photobucket

    Distribuiţi | 
     

     Rolul nasilor intr-o familie

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
    Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
    AutorMesaj
    mais
    Femeia indrazneata
    Femeia indrazneata
    mais

    feminin Puncte : 401
    Reputatie : 1
    Data nasterii : 21/07/1979
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Temesvar

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeDum Aug 15, 2010 1:37 am

    Voi care credeti ca este rolul nasilor in viata unui copil dupa ce il boteaza sau in familia unui cuplu proaspat casatorit ? Cu siguranta traditia nu se mai respecta ca acum 100 de ani , vremurile s-au schimbat , oamenii s-au schimbat , principiile s-au schimbat .
    Sus In jos
    mari
    Femeia chic
    Femeia chic
    mari

    feminin Puncte : 591
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 04/10/1981
    Data de inscriere : 23/08/2010
    Varsta : 42
    Localizare : pitesti
    Stare de spirit : fericita si implinita

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeMar Aug 24, 2010 10:30 pm

    cum spui si tu s-au schimbat multe,nu mai e respectul pentru nasi cum era inainte si nici finii nu isi mai indeplinesc cum trebuie indatoririle.
    eu sunt fina si nasica,am o finuta pe care am botezt-o cand aveam 16 ani,sta cam departe de noi si nu prea ne vizitam asa cum ar trebui dar tinem legatura.
    cu nasii insa suntem foarte apropiati,doar stam in acelasi bloc.suntem de aceeasi varsta,avem cate o pereche de baieti si incercam sa ne ajutam reciproc in tot ce putem.
    Sus In jos
    ralu
    Membru nou
    Membru nou
    ralu

    feminin Puncte : 59
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 17/10/1976
    Data de inscriere : 25/08/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Piatra Neamt

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 12:45 pm

    cu nasii nostri suntem foarte apropiati ,si imi pare bine ca ii am ,ne sfatuim uneori si chiar conteaza big kiss
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin

    feminin Puncte : 2065
    Reputatie : 2
    Data nasterii : 04/06/1989
    Data de inscriere : 30/07/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Hunedoara

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 5:50 pm

    eu nu sunt casatorita dar va vine sa credeti ca pe nasii mei de botez nici macar nu ii cunosc confusion
    Sus In jos
    https://femeia-moderna.forumgratuit.ro
    ralu
    Membru nou
    Membru nou
    ralu

    feminin Puncte : 59
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 17/10/1976
    Data de inscriere : 25/08/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Piatra Neamt

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeMier Aug 25, 2010 11:49 pm

    iubita nici eu nu imi cunosc nasii de botez si am 34 ani ,nu stiu sunt morti ,vii nu stiu ce sunt cu ei cry
    Sus In jos
    mais
    Femeia indrazneata
    Femeia indrazneata
    mais

    feminin Puncte : 401
    Reputatie : 1
    Data nasterii : 21/07/1979
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Temesvar

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 3:01 am

    Din pacate nici eu nu -i cunosc pe nasii mei de botez dar cred ca mi-ar fi facut placere sa tinem legatura .
    Sus In jos
    Arthemise77
    Femeia chic
    Femeia chic
    Arthemise77

    feminin Puncte : 638
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 11/06/1977
    Data de inscriere : 17/08/2010
    Varsta : 46
    Localizare : Bucuresti
    Stare de spirit : optimista

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 7:34 am

    Da, Admin, te cred. Nici parintii mei nu au pastrat legatura cu nasii mei de botez.

    Consider ca, pentru un copil, nasii reprezinta parintii lor spirituali, cei ce le-au deschis calea spre intelegerea si parcurgerea drumului acestuia perisabil pe pamant. Dupa viata petrecuta in pantecul mamei, omul trebuie sa parcurga a 2-a etapa importanta si, cei ce ii deschid o poarta catre drumul acesta anevoios, sunt, desigur, NASII, deci au un rol hotarator in viata celui mic ce se afla la inceput de drum pamantesc.

    Nasii copiilor (avem 2 cupluri de nasi: pentru fetita un cuplu, pentru baietel un alt cuplu) se implica, periodic, in viata lor si ii iubesc foarte mult. Aceasta reprezinta un sprijin si pentru noi si o mare bucurie cand ii avem alaturi.
    Sus In jos
    anuta22
    Femeia chic
    Femeia chic
    anuta22

    feminin Puncte : 757
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 20/06/1987
    Data de inscriere : 26/08/2010
    Varsta : 36
    Localizare : onesti/bacau

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 9:25 pm

    imi cunosc nasii mei de botez,pacat ca sau despartit,el este frate cu tata,de asta poate ca il si stiu,iar cu nasii de cununie am rupt relatie din mai multe motive,nu mi-am dorit acest lucru dar asta e viata
    Sus In jos
    mais
    Femeia indrazneata
    Femeia indrazneata
    mais

    feminin Puncte : 401
    Reputatie : 1
    Data nasterii : 21/07/1979
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Temesvar

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 3:29 am

    Arthemise , ce placut e sa aud ca inca mai sunt nasi '' de treaba ''.
    Sus In jos
    Arthemise77
    Femeia chic
    Femeia chic
    Arthemise77

    feminin Puncte : 638
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 11/06/1977
    Data de inscriere : 17/08/2010
    Varsta : 46
    Localizare : Bucuresti
    Stare de spirit : optimista

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 7:07 am

    Da, desi nasul baietelului urmeaza un tratament cu citostatice si este total dat peste cap, abia mergand, abia vorbind, a venit la noi cu daruri pentru baietel si inarmat cu videocamera sa filmeze ambii copii si pe noi. Imi era asa mila de bietul om ... suferind dar un om de mare valoare! Din pacate, pe acestia ii pierdem ... cry
    Sus In jos
    anuta22
    Femeia chic
    Femeia chic
    anuta22

    feminin Puncte : 757
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 20/06/1987
    Data de inscriere : 26/08/2010
    Varsta : 36
    Localizare : onesti/bacau

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeVin Aug 27, 2010 2:46 pm

    putini oameni se gasesc la valoarea lui Anca,sa ii dea domnul multa sanatate
    Sus In jos
    tit.ioana
    Femeia chic
    Femeia chic
    tit.ioana

    feminin Puncte : 1055
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 22/11/1983
    Data de inscriere : 17/08/2010
    Varsta : 40
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : happy

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeDum Aug 29, 2010 3:59 am

    Imi pare rau sa aud asta despre nasul tau Anca , sa ii dea Dumnezeu multa sanatate si sa ii dea putere sa lupte pt viata lui.
    Pe nasii mei de botez ii cunosc si parintii mei se inteleg f bine cu ei de fapt nasa este sora cu bunica mea iar baiatul lui nasi mei de botez m-a cununat si pe mine si mi-a botezat fetita la noi a mers pe traditie de fapt pe o promisiune facuta de nasul meu si mama mea "cand erau mici au zis ca cel care se va casatori primul si v-a avea copii celalalt ii v-a sta nas
    Sus In jos
    bebelusha18
    Femeia indrazneata
    Femeia indrazneata
    bebelusha18

    feminin Puncte : 195
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 18/11/1982
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Varsta : 41
    Localizare : iasi , romania
    Stare de spirit : fericita

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeDum Aug 29, 2010 6:53 am

    multa sanatate nasului tau


    eu am 3 nasi de botez...nu gaseam mama nici o pereche..si pana la urma m-am ales cu 3... una dintre nase e sora mamei..si cu ea am mai tinut legatura.... din cand in cand ma mai intalnesc si cu prietena mamei ( nasii nr.2 ) ..dar din pacate cu ceilalti nu m-am mai vazut demult...sunt si ei niste rude cu noi..dar e incurcat tare..a incercat mama sa-mi explice dar tot uit care e laugh
    Sus In jos
    mais
    Femeia indrazneata
    Femeia indrazneata
    mais

    feminin Puncte : 401
    Reputatie : 1
    Data nasterii : 21/07/1979
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Temesvar

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 3:13 am

    bebelusha , esti tare , ai trei nasi...
    Sus In jos
    tit.ioana
    Femeia chic
    Femeia chic
    tit.ioana

    feminin Puncte : 1055
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 22/11/1983
    Data de inscriere : 17/08/2010
    Varsta : 40
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : happy

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 4:49 am

    e super asa bebelusa dar oare care din nase te-a tinut in brate? wink
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin

    feminin Puncte : 2065
    Reputatie : 2
    Data nasterii : 04/06/1989
    Data de inscriere : 30/07/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Hunedoara

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 5:02 am

    am vazut la o emisiune tv o traditie de botez interesanta:
    Parintii nu merg cu bebele la biserica pentru botez ci doar nasii. parintii asteapta acasa iar dupa ce se termina botezul nasii aduc bebele inapoi si il asaza pe pragul usii la parinti pe o perna alba si rostesc ceva poezioare (nu mai stiu exact ce) iar la sfarsit ii dau bebele parintilor si le spun "Ti l-am luat pagan si l-am adus crestin"
    mi s-a parut interesant, nu am auzit pana acum de aceasta traditie
    Sus In jos
    https://femeia-moderna.forumgratuit.ro
    anuta22
    Femeia chic
    Femeia chic
    anuta22

    feminin Puncte : 757
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 20/06/1987
    Data de inscriere : 26/08/2010
    Varsta : 36
    Localizare : onesti/bacau

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:14 am

    nu-mi place,eu vreau sa fiu la biserica sa vad si eu cum imi boteaza preotul copialsul,asa mi se pare normal,iar cu zicala aia admin se practica si acum.
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin

    feminin Puncte : 2065
    Reputatie : 2
    Data nasterii : 04/06/1989
    Data de inscriere : 30/07/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Hunedoara

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:22 am

    stiu ca se practica si acum ca de curand am vazut la tv o emisiune cu tema asta, dar nu am mai auzit de ea
    Sus In jos
    https://femeia-moderna.forumgratuit.ro
    anuta22
    Femeia chic
    Femeia chic
    anuta22

    feminin Puncte : 757
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 20/06/1987
    Data de inscriere : 26/08/2010
    Varsta : 36
    Localizare : onesti/bacau

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:32 am

    iar la noi dupa botez,adica mai bine zis,vin nasii sa scoata copilul din mir,adica ii fac baita,in apa se pun flori bani,busuioc,langa baliuta se pun chei,cosmetice,caiete pix,medicamente,etc.
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin

    feminin Puncte : 2065
    Reputatie : 2
    Data nasterii : 04/06/1989
    Data de inscriere : 30/07/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Hunedoara

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:37 am

    care e scopul la aceste lucruri care se pun in apa si langa?
    Sus In jos
    https://femeia-moderna.forumgratuit.ro
    anuta22
    Femeia chic
    Femeia chic
    anuta22

    feminin Puncte : 757
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 20/06/1987
    Data de inscriere : 26/08/2010
    Varsta : 36
    Localizare : onesti/bacau

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:39 am

    poi fiecare are cate o semnificatie,sa ii placa toate lucrurile care le-ai pus acolo,sa ii placa banii,sa fie alba ca laptele,sa fie frumoasa ca florile,sa fie frumos mirositoare(adica de asta se pune busuiocul),sa ii placa cartea,sa ii placa scrisul,etc
    Sus In jos
    iepurasha
    Femeia chic
    Femeia chic
    iepurasha

    feminin Puncte : 315
    Reputatie : 2
    Data nasterii : 20/09/1989
    Data de inscriere : 12/08/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Dealu Clujului

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 7:14 am

    Admin a scris:
    am vazut la o emisiune tv o traditie de botez interesanta:
    Parintii nu merg cu bebele la biserica pentru botez ci doar nasii. parintii asteapta acasa iar dupa ce se termina botezul nasii aduc bebele inapoi si il asaza pe pragul usii la parinti pe o perna alba si rostesc ceva poezioare (nu mai stiu exact ce) iar la sfarsit ii dau bebele parintilor si le spun "Ti l-am luat pagan si l-am adus crestin"
    mi s-a parut interesant, nu am auzit pana acum de aceasta traditie
    interesant tare...eu asa as face...oricum daca sunt nasii acolo la biserica,nu mi-as vedea rostul acolo (ca mama vorbesc).cred ca as avra prea multe emotii oops
    Sus In jos
    mari
    Femeia chic
    Femeia chic
    mari

    feminin Puncte : 591
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 04/10/1981
    Data de inscriere : 23/08/2010
    Varsta : 42
    Localizare : pitesti
    Stare de spirit : fericita si implinita

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeLun Aug 30, 2010 3:33 pm

    Admin a scris:
    am vazut la o emisiune tv o traditie de botez interesanta:
    Parintii nu merg cu bebele la biserica pentru botez ci doar nasii. parintii asteapta acasa iar dupa ce se termina botezul nasii aduc bebele inapoi si il asaza pe pragul usii la parinti pe o perna alba si rostesc ceva poezioare (nu mai stiu exact ce) iar la sfarsit ii dau bebele parintilor si le spun "Ti l-am luat pagan si l-am adus crestin"
    mi s-a parut interesant, nu am auzit pana acum de aceasta traditie
    da si la noi e ceva de genul,nasa ti-l da in pragul usi,micutul si zice fraza aceea.
    n-as putea sa stau acasa,sa nu vad cea mai importanta slujba din viata copilului meu
    Sus In jos
    mais
    Femeia indrazneata
    Femeia indrazneata
    mais

    feminin Puncte : 401
    Reputatie : 1
    Data nasterii : 21/07/1979
    Data de inscriere : 09/08/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Temesvar

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeMar Aug 31, 2010 2:05 am

    ioana , buuuna intrebare ! aplauze
    Sus In jos
    mioara
    Femeia chic
    Femeia chic
    mioara

    feminin Puncte : 1002
    Reputatie : 0
    Data nasterii : 01/12/1982
    Data de inscriere : 31/08/2010
    Varsta : 41
    Localizare : zimnicea

    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitimeMier Sept 01, 2010 12:30 am

    si eu am botezat o fetita in ianuarie, dar la noi nu sunt aceste obiceiuri, au mers la biserica si parintii copilului
    Sus In jos
    Continut sponsorizat




    Rolul nasilor intr-o familie  Empty
    MesajSubiect: Re: Rolul nasilor intr-o familie    Rolul nasilor intr-o familie  I_icon_minitime

    Sus In jos
     

    Rolul nasilor intr-o familie

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

     Subiecte similare

    +
    Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    ®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum :: Despre noi si interesele noastre :: Mirese si nunti-
    Mergi direct la:  
    MyFreeCopyright.com Registered & ProtectedTop88 - Director webcreează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente